Sztuczki Towarzystw Ubezpieczeniowych, które zaniżają twoje odszkodowanie
Likwidacja szkód komunikacyjnych z ubezpieczenia OC właścicieli pojazdów to szczególnie stresujący moment. W teorii czujemy się spokojni – mam ubezpieczenie, które pokryje koszty! Jednak nie zawsze jest tak kolorowo. Częstym zabiegiem Towarzystw Ubezpieczeniowych jest proces zaniżania wypłaty pieniędzy. Robią to z wiadomych przyczyn – dla jak największego zysku. Sprawdź jakie zabiegi wykorzystują ubezpieczyciele, które zaniżają twoje odszkodowanie.
Zaniżone odszkodowanie
Normalną kwestią jest to, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe dążą do jak największego zysku. Dokonują tego m.in. poprzez zaniżanie wypłat swoim klientom, niestety jest to nagminne zjawisko. I tu powstaje mały konflikt, ponieważ ubezpieczony dąży do jak największej rekompensaty za stratę. Warto więc zasięgnąć porady u specjalistów, którzy zajmują się „walką” z ubezpieczycielami o większe odszkodowanie.
Gdzie ubezpieczyciele szukają oszczędności?
- Zaniżanie wartości pojazdu
To przydarza się najczęściej przy szkodzie całkowitej, czyli wtedy, kiedy koszty naprawy pojazdu przekraczają samą jego wartość. W tym przypadku TU stosują zabieg, który skutkuje mniejszą kwotą odszkodowania. Ubezpieczyciele zaniżają wartość samochodu sprzed wypadku, a za to podwyższają wartość wraku, jaki po nim pozostał. Przez to, ubezpieczony otrzymuje mniej pieniędzy, które zazwyczaj nie wystarczają na zakup nowego auta.
- Używanie części alternatywnych
Prawo mówi o tym, że wysokość odszkodowania powinna zostać ustalona na podstawie wartości oryginalnych części pojazdu, które wymagają wymiany. Jak można się domyślić, ubezpieczyciele nie są z tego faktu zadowoleni. Istnieją różne sposoby, którymi starają się oni obchodzić przepisy. Czasami zdarza się tak, że ubezpieczyciel odmówi naprawy samochodu oryginalnymi częściami, bo np. pojazd pochodzi z importu, albo jest już za stary. Warto kontrolować cały proces naprawy samochodu i nie wyrażać zgody na stosowanie zamienników.
- Niska rekompensata za najem auta zastępczego
Wiele ofert ubezpieczycieli mówi o tym, że w razie stłuczki, kolizji klientowi przysługuje prawo do skorzystania z auta zastępczego. Oczywiście, wszystkie koszty zostaną pokryte z polisy ubezpieczonego. Jest to bardzo przydatna opcja, kiedy np. bardzo trudno nam funkcjonować bez tego środka transportu. Do Towarzystw Ubezpieczeniowych napływa wiele odwołań, w których poszkodowani skarżą się na niepełną wypłatę pieniędzy wykorzystanych na najem pojazdu. Zdarza się, że TU uważają, że podana przez klienta kwota dobowego czynszu jest zawyżona. Korygują ją do średniej stawki stosowanej w regionie za pojazd tej samej klasy.
Podsumowując, Towarzystwa Ubezpieczeniowe starają się, aby wypłacane odszkodowanie przy likwidacji szkody OC było jak najniższe. Stosują wiele zabiegów, które im to ułatwiają, co oczywiście nie podoba się ubezpieczonym. Najczęstsze „triki” to: zaniżanie wartości pojazdów, używanie zamiennych części, niewystarczająca rekompensata za najem auta zastępczego. Kiedy masz wątpliwości, że twoje odszkodowanie zostało zaniżone lub po prostu chciałbyś to sprawdzić zachęcamy do kontaktu ze specjalistami. Kancelarie odszkodowawcze zajmują się uzyskaniem dla swoich klientów możliwie najwyższego odszkodowania od ubezpieczycieli.
Przeczytaj także A ty sprawdzałeś historie ubezpieczeń swojego pojazdu?