Uprzejmość kierowców na drogach
Uprzejmość kierowców na polskich drogach to często tylko kwestia teoretyczna. Jest to jednak bardzo ważny temat. Niektóre gesty mogą pomóc nam w usprawnieniu ruchu, a czasem nawet gwarantować bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że na trasie nie jesteśmy sami, a kilka podstawowych zasad może polepszyć komunikację między kierowcami.
Gesty ręką
Jednym z najprostszych sposobów komunikacji między kierowcami jest po prostu gestykulacja rękami. Uniesiona ręka do góry przeważnie oznacza znak podziękowania. Zdarza się to wtedy, kiedy wpuścimy pojazd na nasz pas ruchu, lub ustąpimy mu pierwszeństwa. Warto jest też obserwować kierowców jadących z naprzeciwka. Często mogą poinformować nas np. o wyłączonych światłach mijania lub możliwym niebezpieczeństwie.
Światła awaryjne
Kilka mignięć światłami awaryjnymi ma swoje różne znaczenia. Najczęściej używamy ich po to, aby podziękować innemu kierowcy, np. w momencie, kiedy wpuszcza nas na pas ruchu. Jest to też znak przeprosin, jeśli swoim zachowaniem na drodze mogliśmy komuś zaszkodzić lub sprawić trudność. Więc jeżeli widzimy, że kierowca przed nami przeprasza nas, to nie krzyczmy i nie trąbmy na niego klaksonem, bądźmy wyrozumiali.
Jazda na suwak
Wkrótce zostaną wprowadzone nowe przepisy mówiące o tym, że ten zwyczaj stanie się obowiązkiem kierowców. Warto jest więc zapoznać się z tą metodą. „Jazda na suwak” polega na naprzemiennej jeździe pojazdów, raz z lewego, raz z prawego pasa ruchu. Wykorzystywane jest to w momencie zwężenia drogi. Ma to usprawnić ruch drogowy i zmniejszyć korki na jezdni. Pojawią się też nowe oznakowania, które mają sygnalizować nam, że na tym odcinku trasy musimy zastosować jazdę na suwak. Za niezastosowanie się do zasad grożą mandaty karne.
Korytarz życia
Wraz z obowiązkiem jazdy na suwak w przepisach pojawi się zapis o konieczności tworzenia tzw. korytarzy życia. Jest to wolna przestrzeń między pasami ruchu przeznaczona dla służb ratunkowych. Tutaj warto zaznaczyć, że najlepiej tworzyć takie miejsca, kiedy widzimy, że droga zaczyna się korkować. Nie czekajmy na sygnały karetki lub policji. Moment ustawienia się wszystkich samochodów właściwie, kosztować może bardzo cenne sekundy. Przepisy te będą głównie dotyczyć dróg ekspresowych i autostrad, gdzie natężenie ruchu drogowego jest bardzo duże, a dojazd do miejsca wypadku może być utrudnione przez zatory. Uregulowane zostaną także zasady właściwego zmieniania pasa ruchu w celu stworzenia korytarza.
Podsumowując, każdy uczestnik ruchu drogowego może spowodować, że nasza droga stanie się przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Bądźmy wyrozumiali na małe błędy kierowców, a za uprzejme zachowanie podziękujmy. Bycie egoistą na drodze nigdy nikomu nie popłaca, a może kosztować bardzo wiele.
Przeczytaj także Obowiązkowe wyposażenie samochodu. O czym musimy pamiętać?