3 zasady zwiększające bezpieczeństwo pieszego
Wiele razy dziennie zmieniają się nasze role jako uczestnicy ruchu drogowego. Raz jesteśmy osobą kierującą pojazd, a raz pieszym przechodzącym przez jezdnie. Bardzo ważne jest więc, aby wiedzieć jak zachować bezpieczeństwo nie tylko w przypadku prowadzenia samochodu. Codziennie dochodzi do wielu wypadków z udziałem pieszych. Są to bardzo niebezpieczne sytuacje, ponieważ piesi nie posiadają systemów ochraniających jak np. poduszki powietrzne. Powinniśmy więc skupiać jak najwięcej naszej uwagi na tym, co się dzieje na drodze. Warto też zastosować się do kilku porad, które zwiększą nasze bezpieczeństwo.
1. Elementy Odblaskowe
W okresie jesienno- zimowym coraz szybciej zapada zmrok, warto więc sprawdzić czy jesteśmy wystarczająco dobrze widoczni na drogach. Obowiązkiem każdego pieszego, który porusza się poza terenem zabudowanym jest umieszczenie, w widocznym dla kierowców miejscu, elementów odblaskowych. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mamy do dyspozycji drogę w całości przeznaczoną dla pieszych lub chodnik. Obecnie na rynku jest wiele odblaskowych gadżetów, m.in. kamizelki, opaski, naklejki czy smycze. Po zmroku, pieszy ubrany w ciemne ubrania jest widoczny przez kierowców z odległości około 40 metrów, natomiast pieszy, który posiada wyżej wspomniane gadżety odblaskowe jest widoczny nawet do 150 metrów. Jest to ogromna różnica, dlatego powinniśmy być pewni, że jesteśmy odpowiednio przygotowani do chodzenia pieszo po zmroku.
2. Używanie sprzętu elektronicznego
W dzisiejszych czasach chcemy jak najwięcej spraw załatwić podczas przemieszczania się, więc widok osoby, która przechodzi przez jezdnię równocześnie rozmawiając przez telefon komórkowy nie robi na nikim wrażenia. Nie jesteśmy wtedy skupieni na tym, co się dzieje wokół nas, tylko większą uwagę przywiązujemy do rozmowy. Bardzo niebezpieczną sytuacją jest również pisanie wiadomości SMS. Brak koncentracji na drodze często powoduje, że pieszy bez zastanowienia wchodzi na jezdnię, nawet na czerwonym świetle, co jak wiadomo, może się skończyć tragedią. Podczas poruszania się po drodze lub przechodzenia przez jezdnię nie powinno się używać zestawu słuchawkowego. Zmniejsza to nasze skupienie, a dodatkowo możemy nie słyszeć nadjeżdżających pojazdów.
3. Zasada ograniczonego zaufania
Według przepisów ruchu drogowego pieszy ma pierwszeństwo podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Mimo wszystko radzimy, aby zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Myślenie – „Chodź, on się musi zatrzymać” może się okazać tragiczne. Nie możemy mieć pewności kto kieruje pojazdem, czy nas zauważył, z jaką prędkością jedzie oraz czy zdąży wyhamować. Warto więc wchodzić na jezdnię tylko wtedy, kiedy jesteśmy w 100% pewni, że jesteśmy bezpieczni.
Pieszy jest uczestnikiem ruchu drogowego, który jest najmniej zabezpieczony przed wszelkimi zdarzeniami, wypadkami. Powinniśmy więc zastosować jak najwięcej elementów, które podniosą poziom naszego bezpieczeństwa na drogach. Używajmy elementów odblaskowych, starajmy się unikać korzystania ze sprzętów elektronicznych, a do innych uczestników ruchu zastosujmy zasadę ograniczonego zaufania.
Przeczytaj także W jakich przypadkach nie dostaniemy odszkodowania?