Sprzedaż szkody OC – dodatkowa gotówka w prosty sposób?

Likwidacja szkód komunikacyjnych z polis OC to szczególnie stresujące momenty. Teoretycznie, właściciele uszkodzonych pojazdów nie powinni się martwić kosztami naprawy – mają przecież ubezpieczenie OC. W praktyce niestety wygląda to tak, że kwota uzyskana z odszkodowania nie pokrywa całości naprawy, ponieważ ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania. Na rynku działają kancelarie odszkodowawcze, które w ramach swojej oferty proponują pomoc w uzyskaniu wyższych świadczeń.


 

Czego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu:


 
  • Czy warto korzystać z usług kancelarii odszkodowawczych?
  • Czy analiza szkody jest odpłatna?
  • Jak wygląda procedura sprzedaży szkody?
  • Czy każdą szkodę można sprzedać?
  • Czy sprzedaż szkody wiąże się z jakimś ryzykiem?

 

Zacznijmy od początku, czym jest szkoda komunikacyjna?


  Szkoda komunikacyjna jest uszczerbkiem na pojazdach, których poszkodowany doznał wbrew swej woli, czyli w sytuacji kiedy dochodzi do wypadku, kolizji bądź stłuczki. W przypadku, kiedy to ty jesteś poszkodowany to możesz starać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy zdarzenia. Uzyskana kwota powinna pokryć wszelkie koszty naprawy pojazdu i przywróceniem go do pełnej sprawności. Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które są odpowiedzialne za wycenę szkody bardzo często stosują wiele sztuczek, które ją zaniżają.
 

Czym zajmują się Kancelarie Odszkodowawcze?


W związku z nieuczciwym działaniem towarzystw ubezpieczeniowych, na rynku powstało wiele firm, które zajmują się uzyskaniem dla swoich klientów wyższego odszkodowania. Zazwyczaj kancelarie posiadają kompleksowe usługi związane z odszkodowaniami m.in. komunikacyjnymi, majątkowymi, osobowymi, za opóźnione loty oraz zajmują się likwidacją wyżej wspomnianych szkód. Oprócz reprezentowania przed sądem mogą również zaproponować tzw. wykup szkody lub dopłatę do odszkodowania. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się te rozwiązania.
 

Wykup szkody


Kontaktując się z kancelarią odszkodowawczą można spotkać się z tym, że po analizie zaproponują oni nam wykup szkody komunikacyjnej. Co to w praktyce oznacza?
 
Za ustaloną wcześniej kwotę, odsprzedajemy firmie prawo do ubiegania się o odszkodowanie od towarzystwa. Jest to z reguły korzystne rozwiązanie dla poszkodowanego, ponieważ sprawa zostaje załatwiona w szybkim tempie, a on może cieszyć się z dodatkowej gotówki, która niekiedy jest bardzo wysoka. Należy wiedzieć, że możemy dokonać sprzedaży szkody, od której powstania minęły mniej niż 3 lata.
 
Pamiętaj również, że sprzedać szkodę możesz tylko raz, jeśli ponownie to zrobisz to popełnisz przestępstwo.
 

Jak przebiega proces wykupu szkody?


W praktyce procedura wykupu szkody komunikacyjnej jest szybka i prosta. Poszkodowany przesyła do kancelarii odszkodowawczej dokumenty, które pomogą w analizie sprawy tj. kosztorys, na podstawie którego towarzystwo rozliczyło szkodę. Następnie kancelaria dokonuje analizy – większość kancelarii robi to bezpłatnie – i informuje właściciela pojazdu o kwocie za jaką mogą wykupić szkodę. Jeżeli klient zgadza się na podaną cenę dochodzi do podpisania umowy cesji wierzytelności i niemalże natychmiast otrzymuje ustaloną gotówkę.
 

Odkup szkody a cesja wierzytelności


Kluczową kwestią w procesie sprzedaży szkody jest podpisanie tzw. cesji wierzytelności. Wierzytelność w tym przypadku jest prawem do domagania się od ubezpieczyciela wypłaty należnego świadczenia. Zatem cesja wierzytelności jest rodzajem umowy, na podstawie której przekazujemy swoje prawo do uzyskiwania ewentualnych roszczeń osobie trzeciej – w tym przypadku kancelarii odszkodowawczej. To ona teraz przejmuje prawo do żądania odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wykup szkody korzystniejszy niż reprezentacja?


Oczywiście, jeżeli nie zgadzasz się na sprzedanie swojej szkody, to firma odszkodowawcza może zaproponować ci reprezentację przed sądem w sporze z towarzystwem ubezpieczeniowym. W takim przypadku, uczciwe kancelarie pobierają wcześniej ustalony procent, tylko w sytuacji wygrania sprawy! Wiadomo, każda sprawa jest inna. Kancelaria, która na pierwszym miejscu dba o dobro klienta, powinna poinformować go, który z tych rozwiązań jest korzystniejszy.
 
W większości przypadków bardziej opłacalny jest wykup szkody przez firmę. Nie tracisz wtedy czasu na możliwie długo trwający spór, nie jesteś narażony na dodatkowy stres, który może zostać spotęgowany, gdy sprawa sądowa okaże się przegrana. Natomiast, w ciągu kilku dni od podpisania umowy z kancelarią dostaniesz wcześniej ustaloną gotówkę.
 

Czy po sprzedaży szkody mogę dostać wezwanie do sądu?


Większość osób uważa, że jeżeli sprzedało swoją szkodę kancelarii odszkodowawczej to temat został całkowicie zamknięty. W praktyce nie do końca tak jest. Jeżeli firma odszkodowawcza zakłada spór towarzystwu ubezpieczeniowemu to możemy zostać wezwani do sądu w charakterze świadka. Trzeba podkreślić, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale warto mieć to na uwadzę.
 

Jakiej szkody nie można sprzedać


Istnieją też wyjątki szkód, których poszkodowany nie może sprzedać;
 
  • Podpisanie tzw. ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym uniemożliwia sprzedanie tej szkody. Bardzo często ubezpieczyciele proponują poszkodowanemu ugodę wraz z pozornie wyższą kwotę odszkodowania. Przed jej podpisaniem należy się dokładnie zastanowić, dlaczego? Ugoda jest umową z ubezpieczycielem, na mocy której zostaną wypłacone nam pieniądze, ale jednocześnie zrzekamy się z prawa do ewentualnych kolejnych roszczeń. Niestety, w większości przypadków kwota widniejąca na ugodzie jest zaniżona przez ubezpieczyciela. Warto dokładnie przeanalizować swoją sprawę, a nawet poprosić o wsparcie specjalistów.
     
  • Nie sprzedasz szkody rozliczonej bezgotówkowo. Ubezpieczyciel może zaproponować nam dwa rozwiązania likwidacji szkody – wypłatę gotówki lub wariant warsztatowy. Ta druga opcja oznacza, że nasz pojazd trafia do warsztatu, a wszelkie koszty pokrywa ubezpieczyciel. Najczęściej to towarzystwo wybiera miejsce naprawy, z którym współpracują. Niestety, w tym też przypadku towarzystwa stosują różne zabiegi, żeby obniżyć swoje koszta, np. naprawa na częściach nieoryginalnych, ponieważ te warsztaty zazwyczaj nie wykonują napraw zgodnych z obecną technologią producentów. Dodatkowo, wybranie tej drugiej opcji uniemożliwia Ci sprzedanie tej szkody w późniejszym czasie.
     
  • Mała szkoda może być utrudnieniem w sprzedaży. Jest to przypadek, w którym kancelarie odszkodowawcze mogą nie zaproponować nam wykupu, ze względu na niską wartość szkody, która jest nieopłacalna dla firm. Dzieje się tak, gdy koszty obsługi procedury związanej z dochodzenia odszkodowania przewyższają realną szansę na jakikolwiek zysk.

 

Czy wszystkie kancelarie odszkodowawcze są uczciwe?


Misją większości kancelarii jest troska o dobro poszkodowanych i pomoc w walce z ubezpieczycielami. Jak prawie we wszystkich branżach, istnieją firmy, które działają w sposób nieuczciwy, a na pierwszym miejscu kładą wyłącznie własny zysk, a nie dobro klienta.
 
  • Wysoce nieetyczne jest podsuwanie umów do podpisania zaraz po wypadku czy nieszczęśliwym zdarzeniu. Poszkodowany powinien mieć czas na zapoznanie się z proponowanymi ofertami i zrozumieniem wszelkich rozwiązań jakie są możliwe.

  •  
  • Niejasne umowy również wchodzą w działanie tzw. “łowców nieszczęść”. Zwykły człowiek bardzo często nie jest w stanie zrozumieć wszystkich zapisów prawnych, a co za tym idzie zazwyczaj nie wie co podpisuje. Może się okazać, że wypłacone odszkodowanie będzie mniejsze niż to co zostało ustalone lub nagle prowizja dla kancelarii będzie wyższa niż sugerowana.

 
Wybierając odpowiednią kancelarię odszkodowawczą, warto sprawdzić opinie o nich, wystawiane przez dotychczasowych klientów. Podczas rozmowy z konsultantem zwróć uwagę, czy osoba budzi twoje zaufanie i czy rzeczywiście stara się pomóc. Warto też dzielić się własnymi doświadczeniami ze współpracy z firmami – tymi pozytywnymi i negatywnymi – w sieci. Z pewnością pomogą one innym potencjalnym klientom.
 

Podsumujmy


Wykup szkody komunikacyjnej przez kancelarie odszkodowawcze jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na szybkim dostaniu dodatkowej gotówki. Nie powinniśmy działać pochopnie, warto dokładnie przeanalizować treści oferty oraz umowy. Nie zgadzaj się od razu na podpisywanie ugody z ubezpieczycielem, zasięgnij opinii eksperta. Analiza kosztorysów jest zazwyczaj darmowa, a ty możesz zyskać wysokie pieniądze.
 
Przeczytaj także – Sprawca kolizji nie posiada polisy OC. Jest szansa na odszkodowanie?

Dyskusja

  1. marcin.kos napisał(a):

    Dobra wszystko fajnie tylko co jeśli nie mam juz tego calego kosztorysu? Szkodę miałem ze 2 lata temu więc nie sądzę żebym go teraz gdzieś jeszcze odgrzebał…


  2. Ranking Firm Odszkodowawczych napisał(a):
    Odpowiedź dla: marcin.kos
    Dobra wszystko fajnie tylko co jeśli nie mam juz tego calego kosztorysu? Szkodę miałem ze 2 lata temu więc nie sądzę żebym go teraz gdzieś jeszcze odgrzebał…
    Kosztorys jest podstawowym dokumentem, który umożliwia kancelariom odszkodowawczym przeanalizowanie sprawy. Zdarza się tak, że poszkodowany nie posiada już kosztorysu, bo np. został zniszczony lub zgubiony. W takim przypadku ubezpieczony lub osoba uprawniona powinna skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i poprosić o udostępnienie akt szkody.

  3. Hubert napisał(a):

    czyli jak podpisalem już ugode to nie mam szans na wkup szkody/


  4. Ranking Firm Odszkodowawczych napisał(a):
    Odpowiedź dla: Hubert
    czyli jak podpisalem już ugode to nie mam szans na wkup szkody/
    Jeżeli została zawarta ugoda między ubezpieczycielem a osobą ubezpieczoną, to niestety nie ma możliwości sprzedania takiej szkody. Ugoda jest formą umowy, na mocy której zrzekamy się prawa do kolejnych ewentualnych roszczeń. Przed podpisaniem ugody radzimy dokładnie przeanalizować sytuację oraz ofertę towarzystwa, ponieważ nie zawsze jest ona opłacalna.

  5. kassia.x napisał(a):

    Firma podczas odkupu poinformowała mnie ze nie ma takiej mozliwosci zebym byla ciagana po sadach a Państwo pisza ze taka mozliwosc istnieje. Gdzie jest prawda?


  6. Ranking Firm Odszkodowawczych napisał(a):
    Odpowiedź dla: kassia.x
    Firma podczas odkupu poinformowała mnie ze nie ma takiej mozliwosci zebym byla ciagana po sadach a Państwo pisza ze taka mozliwosc istnieje. Gdzie jest prawda?
    Jeżeli kancelaria odszkodowawcza wykupuje szkodę, to w większości przypadków toczy się postępowanie sądowe z towarzystwem ubezpieczeniowym. Kancelaria nie ma wpływu na to, jakie dowody są powoływane przez strony. Ubezpieczyciele bardzo często powołują na świadków właścicieli pojazdów lub poszkodowanych po to, aby dowiedzieć się m.in. czy pojazd został naprawiony i za jaką kwotę, czy otrzymali oni propozycję naprawy w warsztacie współpracującym. Podsumowując, żadna kancelaria odszkodowawcza nie może dać klientowi potwierdzenia, że nie zostanie wezwany do Sądu w charakterze świadka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *