Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Długie kolejki albo długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to raczej często spotykane sytuacje w publicznej służbie zdrowia. Dlatego, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z usług NFZ, może warto pokusić się o wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Podpowiadamy jak wybrać taką polisę.

Różnice między ubezpieczeniem publicznym a prywatnym.

Korzystając z usług NFZ, aby dostać się do specjalisty musimy iść do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie. Na wizytę u lekarza specjalisty możemy czekać długimi miesiącami. Składka na publiczną opiekę zdrowotną jest pobierana z naszej pensji, stanowi jej 9%.

Ubezpieczenie prywatne trzeba opłacać co miesiąc z własnej kieszeni. W zależności od wybranego pakietu, będziemy płacić odpowiednią wysokość składki. Prywatna polisa daje nam dostęp do opieki medycznej niezależnie od oferty NFZ. Przy prywatnej polisie możemy liczyć na:
  • dostęp do nawet kilku tysięcy placówek współpracujących z ubezpieczycielem,
  • wizyty u specjalistów bez skierowania,
  • szybszy czas oczekiwania na wizytę u specjalisty,
  • możliwość korzystania z drogich badań jak np. tomografia komputerowa,
  • wizyty domowe.


Jeśli często korzystamy z opieki prywatnego specjalisty, to warto zastanowić czy wykup miesięcznego pakietu zdrowotnego nie jest bardziej opłacalny.

Koszt prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu?

Miesięczny pakiet u ubezpieczyciela można wykupić już od 50 zł. Można też zdecydować się na pakiet medyczny w prywatnych placówkach jak Enel-med czy Medicover. Produkty zdrowotnych polis ubezpieczeniowych są skomplikowane. Dość trudno jest porównać pakiety oferowane na rynku. Wszystko zależy od naszych oczekiwań: czy chcemy mieć możliwość korzystania z usług np. stomatologa, diabetologa czy cierpimy na jakieś konkretne schorzenia. Jeśli do ubezpieczenia dołączymy współmałżonka czy dzieci, to możemy liczyć na duże zniżki. Pakiet jest bardziej opłacalny w przeliczeniu na 1 osobę.
Wybierając ofertę powinniśmy sprawdzić – zakres ochrony, do ilu placówek medycznych będziemy mieć dostęp, czy w będziemy mogli korzystać z drogich badań oraz czy mamy zagwarantowaną ochronę od poważnych zachorowań. Powinniśmy też sprawdzić, czy w umowie znajduje się zapis o okresie karencji. Jest to czas, kiedy ubezpieczyciel nie oferuje pełnego dostępu do opieki.

Posumowanie

Jeśli często korzystamy z usług prywatnych lekarzy, to wykup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest zdecydowanie warty rozważenia. Jeśli zakupimy pakiet dla całej rodziny, to finansowo będzie to jeszcze bardziej opłacalne. Największe zalety to: szybki dostęp do specjalistów jak i drogich badań.

Przeczytaj także Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego.