Kontrola drogowa – jakie zmiany w uprawnieniach policji?

7 listopada 2019 r. weszły w życie nowe przepisy, które regulują uprawnienia policji w czasie przeprowadzania kontroli drogowych. Warto dowiedzieć się jakie zaszły zmiany, abyśmy nie zostali niemile zaskoczeni, kiedy otrzymamy mandat w wysokości 500 zł za niewykonanie poleceń funkcjonariusza. Pamiętajmy, nieznajomość prawa szkodzi.



Nowe przepisy pozwalają policji, na zatrzymywaniu się w dowolnych miejscach w czasie kontroli, pod warunkiem, że nie stwarza to zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. W praktyce oznacza to, że kontrola drogowa odbywać się może w każdym miejscu, dotyczy to też nieoznakowanych radiowozów.

Nawet 500 zł mandatu może otrzymać kierowca, który nie stosuje się do poleceń policjanta np. opuści samochód, nie będzie trzymał rąk na kierownicy. W sytuacji, kiedy umundurowani funkcjonariusze przeprowadzają tzw. szybkie badania trzeźwości to nie mają obowiązku legitymowania się każdemu zatrzymanemu.

Policja ma również prawo wysłać kontrolowany pojazd na szczegółowe badania techniczne, jeżeli wątpliwość budzi stan pojazdu. Celem tej zmiany, jest wyeliminowanie z polskich dróg samochodów, które mogą stwarzać poważne zagrożenie.

Od stycznia 2020 r. wejdzie również przepis, na podstawie którego, policja będzie miała obowiązek sprawdzania liczników w pojazdach. Celem tej regulacji jest powstrzymanie oszustów, którzy manipulują przebiegiem.

Przeczytaj także Akcja SMOG wyeliminuje dymiące samochody?